  • LM3S2432-EQC50-A2T
LM3S2432-EQC50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2432-EQC50-A2T
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S2432-EQC50-A2T
Package:
100-LQFP
Description:
96KB 96K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2432 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 10099
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2432-EQC50-A2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    14.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S2432
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    96kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V