  • LM3S1N11-IBZ50-C3
LM3S1N11-IBZ50-C3
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1N11-IBZ50-C3
HK JDW NO:
815-LM3S1N11-IBZ50-C3
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
LM3S1N11-IBZ50-C3
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1N11 108 Pin 50MHz 1.2V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 2881
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1N11-IBZ50-C3
  • Pin Count
    108
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • RAM Size
    12K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    10
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    8
  • Number of ADC Channels
    1
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Frequency
    50MHz