  • LM3S1J11-IQC50-C0
LM3S1J11-IQC50-C0
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1J11-IQC50-C0
HK JDW NO:
815-LM3S1J11-IQC50-C0
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S1J11-IQC50-C0
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1J11 100 Pin 50MHz 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 2861
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1J11-IQC50-C0
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Supplier Device Package
    100-LQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S1J11
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.08V
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    67
  • Speed
    50MHz
  • RAM Size
    20K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    ARM
  • Max Frequency
    50MHz