  • LM3S1F11-IBZ80-A2T
LM3S1F11-IBZ80-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1F11-IBZ80-A2T
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S1F11-IBZ80-A2T
Package:
108-LFBGA
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1F11 108 Pin 80MHz 3.3V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 5824
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1F11-IBZ80-A2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S1F11
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    384kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    48K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V