  • LM3S1D21-IQC80-A1T
LM3S1D21-IQC80-A1T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1D21-IQC80-A1T
HK JDW NO:
815-LM3S1D21-IQC80-A1T
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1D21 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1260
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1D21-IQC80-A1T
    Select All
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    YES
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    8
  • Number of UART Channels
    3
  • Number of ADC Channels
    1
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S1D21
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    512kB
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V