  • LM3S1C26-IQR80-A2T
LM3S1C26-IQR80-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1C26-IQR80-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S1C26-IQR80-A2T
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1C26 64 Pin 80MHz 1.3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 3483
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1C26-IQR80-A2T
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S1C26
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V