  • LM3S1B21-IQC80-C3T
LM3S1B21-IQC80-C3T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1B21-IQC80-C3T
HK JDW NO:
815-LM3S1B21-IQC80-C3T
Package:
100-LQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1B21 108 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 6154
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1B21-IQC80-C3T
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S1B21
  • Pin Count
    100
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    256kB
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~3.6V