  • LM3S1B21-IQC80-C3
LM3S1B21-IQC80-C3
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1B21-IQC80-C3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S1B21-IQC80-C3
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S1B21-IQC80-C3
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1B21 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 4961
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1B21-IQC80-C3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S1B21
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~3.6V