  • LM3S1968-IBZ50-A2
LM3S1968-IBZ50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1968-IBZ50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S1968-IBZ50-A2
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
LM3S1968-IBZ50-A2
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1968 108 Pin 50MHz 2.5V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 8844
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1968-IBZ50-A2
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S1968
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    ARM
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    3
  • Number of Serial I/Os
    6
  • Height
    1.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm