  • LM3S1968-EQC50-A2
LM3S1968-EQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1968-EQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S1968-EQC50-A2
Datasheet:
LM3S1968-EQC50-A2
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1968 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 10993
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1968-EQC50-A2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Part Status
    Obsolete
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S1968
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Length
    14.2mm