  • LM3S1960-EQC50-A2
LM3S1960-EQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1960-EQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S1960-EQC50-A2
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1960 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 15304
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1960-EQC50-A2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S1960
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Number of I/O
    60
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • Connectivity
    I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Length
    14.2mm