  • LM3S1850-IQC50-A2
LM3S1850-IQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1850-IQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S1850-IQC50-A2
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1850 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 120
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1850-IQC50-A2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Finish
    TIN
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S1850
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • Connectivity
    I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm