  • LM3S1850-EQC50-A2
LM3S1850-EQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1850-EQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S1850-EQC50-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S1850-EQC50-A2
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1850 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 2219
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1850-EQC50-A2
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S1850
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of UART Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14.2mm