  • LM3S1811-IBZ50-C1
LM3S1811-IBZ50-C1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1811-IBZ50-C1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S1811-IBZ50-C1
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1811 108 Pin 50MHz 1.2V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 15155
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1811-IBZ50-C1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    108
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S1811
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    67
  • Speed
    80 MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.5mm