  • LM3S1621-IQC80-C3T
LM3S1621-IQC80-C3T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1621-IQC80-C3T
HK JDW NO:
815-LM3S1621-IQC80-C3T
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1621 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1756
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1621-IQC80-C3T
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S1621
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~3.6V