  • LM3S1620-EQC25-A2
LM3S1620-EQC25-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1620-EQC25-A2
HK JDW NO:
815-LM3S1620-EQC25-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S1620-EQC25-A2
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1620 100 Pin 25MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 2771
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1620-EQC25-A2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tube
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    LM3S1620
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    52
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    14.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm