  • LM3724IM5-4.63/NOPB
LM3724IM5-4.63/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3724IM5-4.63/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3724IM5-4.63/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
5V5 Terminals 5-Pin LM3724 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
LM3724IM5-4.63/NOPB Overview
There are 5 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. There are SC-74A, SOT-753 functions included in this PMIC so that you can refer to them. This IC power shares lots of benefits with other Simple Reset/Power-On Reset products. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. There is a voltage supply of 5V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. When 1 is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount mounts IC management. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. Power management has a total of 5 pins. The pins of the power management system count 5. IC management can only work with a supply voltage of 1V volts. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. Mounting type Surface Mount is recommended. You should set the supervisor's temperature during -40°C~85°C TA . When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Open Drain or Open Collector. There is a 15μA supply current present in the power management. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to LM3724, the base PMIC number. To be able to work, this power management requires 5V volts of power. The maximum supply temperature voltage supervisor can handle is 15μA.
LM3724IM5-4.63/NOPB Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
15μA operating supply current
LM3724IM5-4.63/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3724IM5-4.63/NOPB Voltage Supervisors applications.
  • Utility meter
  • Display equipment
  • Rechargeable batteries
  • Microcontroller system
  • Sensitive sensors
  • emergency room
  • Unattended substation automation
  • Transformer load monitoring equipment
  • Microprocessor system
  • Radar
Step5Bar-code shipping tag
LM3724IM5-4.63/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Active
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    LM3724
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Max Output Current
    20mA
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Power Dissipation
    320mW
  • Output Current
    20mA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    6μA
  • Voltage - Threshold
    4.63V
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.54V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.72V
  • Threshold Voltage
    +4.63V
  • Undervoltage Threshold
    4.54V
  • Overvoltage Threshold
    4.72V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm