  • LM3710YQMM-232/NOPB
LM3710YQMM-232/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3710YQMM-232/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3710YQMM-232/NOPB
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
1.2V10 Terminals 10-Pin LM3710 Voltage supervisor2 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
LM3710YQMM-232/NOPB Overview
Power management is mounted through 10 terminals. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. A series of 2 channels can be found on this supervisor. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) functions. There are many benefits that this IC power shares with other Simple Reset/Power-On Reset products as well. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. When 1.2V is applied to the power ic, it conducts. When 1 is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount is the one that mounts power management. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. Power management has a total of 10 pins. Power managment ic pin count is 10. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1V. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. Surface Mount mounting is recommended. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TJ. Power management has an output of Open Drain or Open Collector during operation. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 28μA. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to LM3710, the base PMIC number.
LM3710YQMM-232/NOPB Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
28μA operating supply current
LM3710YQMM-232/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3710YQMM-232/NOPB Voltage Supervisors applications.
  • Battery-powered equipment
  • Medical-specific insulation monitor
  • Medical-specific isolation transformer
  • WiFi router
  • Set top box
  • Embedded computing
  • Utility meter
  • Rechargeable batteries
  • Electrical fire monitoring system
  • Important electronics for automotive safety
Step5Bar-code shipping tag
LM3710YQMM-232/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    10
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3710
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    28μA
  • Nominal Supply Current
    50μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    28μA
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.32V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.05mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.3V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.33V
  • Threshold Voltage
    3.08
  • Undervoltage Threshold
    2.3V
  • Overvoltage Threshold
    2.33V
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    1.02mm