  • LM3705XCBP-308
LM3705XCBP-308
advertisement
Manufacturer No:
LM3705XCBP-308
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-LM3705XCBP-308
Package:
9-VFBGA
Datasheet:
LM3705XCBP-308
Description:
1.8V9 Terminals 9-Pin Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
LM3705XCBP-308 Overview
There are 9 terminals on this power management that allow it to be mounted. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. A series of 1 channels can be found on this supervisor. To assist you, this PMIC includes 9-VFBGA functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. IC management conducts in a 1.8V-voltage supply. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. It has a total of 9 pins that are attached to IC management. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TJ. Power management has an output of Push-Pull, Totem Pole during operation.
LM3705XCBP-308 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
LM3705XCBP-308 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC LM3705XCBP-308 Voltage Supervisors applications.
  • Consumer electronics
  • Set top box
  • Power communication system
  • Computer applications
  • Smartphones
  • DSP
  • Important electronics for automotive safety
  • Important electronics for automotive protection
  • FPGA design
  • Microcontroller system
Step5Bar-code shipping tag
LM3705XCBP-308
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    9-VFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
    9
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B9
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    3.08V