  • LM3704YCMM-232/NOPB
LM3704YCMM-232/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3704YCMM-232/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3704YCMM-232/NOPB
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
1.2V10 Terminals 10-Pin LM3704 Voltage supervisor2 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
LM3704YCMM-232/NOPB Overview
There are 10 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are a total of 2 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. In this PMIC, you can find 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) functions for your reference. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. IC management conducts in a 1.2V-voltage supply. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. There are a total of 10 pins on power management. 10 pins make up the power management. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 1V, which is the minimum supply voltage that should be applied. The supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts in this IC power. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. Temperature setting for the supervisors should be -40°C~85°C TJ. During operation, this power management system outputs Open Drain or Open Collector. The power management's supply current is 28μA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by LM3704.
LM3704YCMM-232/NOPB Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
28μA operating supply current
LM3704YCMM-232/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3704YCMM-232/NOPB Voltage Supervisors applications.
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Efficient information transmission
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Telecommunications equipment
  • Power distribution systems of infant care room
  • DSP
  • Multi-voltage system
  • Unattended substation automation
  • emergency room
  • Insulation fault location system
Step5Bar-code shipping tag
LM3704YCMM-232/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3704
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    28μA
  • Nominal Supply Current
    50μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    28μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.32V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.05mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.31V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.33V
  • Threshold Voltage
    +2.32V
  • Undervoltage Threshold
    2.31V
  • Overvoltage Threshold
    2.33V
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    1.02mm