  • LM3411M5-3.3/NOPB
LM3411M5-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3411M5-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3411M5-3.3/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 1% SOT23-5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM3411M5-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    200.998119mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    LM3411
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    15mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    17V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    85μA
  • Quiescent Current
    85μA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Reference Type
    Shunt
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    61 ppm/°C
  • Current - Cathode
    150μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    50μVrms
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm