  • LM2852YMXA-3.0/NOPB
LM2852YMXA-3.0/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2852YMXA-3.0/NOPB
HK JDW NO:
699-LM2852YMXA-3.0/NOPB
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
2.85V DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 500kHz Tube 2A 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 14673
Step5Bar-code shipping tag
LM2852YMXA-3.0/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    14-HTSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.85V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3V
  • Frequency - Switching
    500kHz