  • LM2576D2TR4-012
LM2576D2TR4-012
advertisement
Manufacturer No:
LM2576D2TR4-012
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LM2576D2TR4-012
Datasheet:
LM2576D2TR4-012
Description:
5 Terminals 7V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) 3A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 2823
Step5Bar-code shipping tag
LM2576D2TR4-012
    Select All
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2576
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    7V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    3A
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
    No
  • Height Seated (Max)
    4.826mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ