  • LM2575D2T-015
LM2575D2T-015
advertisement
Manufacturer No:
LM2575D2T-015
HK JDW NO:
699-LM2575D2T-015
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LM2575D2T-015
Description:
5 Terminals 4.75V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 1A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 10415
Step5Bar-code shipping tag
LM2575D2T-015
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-XSSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Input Voltage-Nom
    30V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    15V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    4.572mm