  • LM2575-12BN
LM2575-12BN
advertisement
Manufacturer No:
LM2575-12BN
HK JDW NO:
699-LM2575-12BN
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LM2575-12BN
Description:
16 Terminals 4V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 1A 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 7002
Step5Bar-code shipping tag
LM2575-12BN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    3.937mm
  • Width
    7.62mm