  • LLM215R70J474MA11L
LLM215R70J474MA11L
advertisement
Manufacturer No:
LLM215R70J474MA11L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LLM215R70J474MA11L
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
LLM215R70J474MA11L Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.
LLM215R70J474MA11L Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
LLM215R70J474MA11L Applications
There are a lot of Murata Electronics LLM215R70J474MA11L applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
LLM215R70J474MA11L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LLM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL (Multi-Terminal)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm