  • LJTP02RE-21-41S-023
LJTP02RE-21-41S-023
advertisement
Manufacturer No:
LJTP02RE-21-41S-023
HK JDW NO:
61-LJTP02RE-21-41S-023
Package:
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
LJTP02RE-21-41S-023
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series I, LJT
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    41
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-597261-201
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    41
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    39.67mm
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    21-41
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Body Plating
  • Length
    26mm