  • LJT00RT-25-61P-023
LJT00RT-25-61P-023
advertisement
Manufacturer No:
LJT00RT-25-61P-023
HK JDW NO:
61-LJT00RT-25-61P-023
Package:
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 13935
Step5Bar-code shipping tag
LJT00RT-25-61P-023
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Number of Pins
    20
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series I, LJT
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    61
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    61
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    46.02mm
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    25-61
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Length
    30.81mm