  • LIRT110A
LIRT110A
advertisement
Manufacturer No:
LIRT110A
Manufacturer:
Crouzet
HK JDW NO:
182-LIRT110A
Package:
Datasheet:
LIRT110A
Description:
RELAY CURRENT SEN SPDT 10A 110V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LIRT110A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LIRT110A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    DIN Rail, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    200g
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Published
    2003
  • Series
    IR.T
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Current Sensing AC
  • Voltage - Rated DC
    110V
  • Voltage - Supply
    110VAC
  • Current Rating
    10A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Output Type
    Relay
  • Circuit
    SPDT (1 Form C)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Current Rating
    10A
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Power Consumption
    30W
  • Contact Rating @ Voltage
    10A @ 250VAC
  • Coil Voltage (AC)
    110V
  • Delay Time
    0.1 Sec ~ 10 Sec
  • Trip Range
    0.035 ~ 7.07A AC, 0.05 ~ 10A AC