  • LG126Z223MAT2S1
LG126Z223MAT2S1
advertisement
Manufacturer No:
LG126Z223MAT2S1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LG126Z223MAT2S1
Package:
0204 (0510 Metric)
Datasheet:
Description:
LG12 (LGA) 0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.020Lx0.039W 0.50mmx1.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0204 (0510 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LG126Z223MAT2S1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0204 (0510 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LG12 (LGA)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.020Lx0.039W 0.50mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0510
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    550μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm