  • LF18CDT-TRY
LF18CDT-TRY
advertisement
Manufacturer No:
LF18CDT-TRY
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LF18CDT-TRY
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
LF18CDT-TRY
Description:
Fixed 2.28mm LF18 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 6634
Step5Bar-code shipping tag
LF18CDT-TRY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Base Part Number
    LF18
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    12mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 500mA
  • PSRR
    82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    40V
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    6.5mm