  • LEN01B004208B
LEN01B004208B
advertisement
Manufacturer No:
LEN01B004208B
Manufacturer:
Siemens
HK JDW NO:
17718-LEN01B004208B
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N1,20A,4NO,208V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LEN01B004208B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Siemens
  • Operating Temperature
    0°C ~ 40°C
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    4PST-NO (4 Form A)
  • Coil Resistance
  • Coil Voltage
    208VAC
  • Switching Voltage
    600VAC - Max
  • Must Operate Voltage
    176.8 VAC
  • Contact Rating (Current)
    20 A