  • LED25W-24-C1040-LE
LED25W-24-C1040-LE
advertisement
Manufacturer No:
LED25W-24-C1040-LE
Manufacturer:
Thomas Research Products
HK JDW NO:
824-LED25W-24-C1040-LE
Package:
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 12-24V 1.04A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LED25W-24-C1040-LE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.437lb 198.00g
  • Published
    2016
  • Series
    LED-25W TE/LE
  • Size / Dimension
    3.15Lx3.07W x 0.99 H 80.0mmx78.0mmx25.2mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Constant Current
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Power (Watts)
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Input (Max)
    277VAC
  • Max Output Current
    1.04A
  • Voltage - Input (Min)
    100VAC
  • Current - Output (Max)
    1.04A
  • Voltage - Output
    12V~24V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Dimming
    Triac
  • Height
    25.146mm
  • Length
    80.01mm
  • Width
    77.978mm