  • LDECA1100MA0N00
LDECA1100MA0N00
advertisement
Manufacturer No:
LDECA1100MA0N00
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-LDECA1100MA0N00
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
LDECA1100MA0N00
Description:
LDE 1000pF Film Capacitor ±20% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 50V-DC 40V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
LDECA1100MA0N00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LDE
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.067W 3.30mmx1.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm
  • Length
    3.3mm
  • Width
    1.7mm