  • LD6836CX4/16H,315
LD6836CX4/16H,315
advertisement
Manufacturer No:
LD6836CX4/16H,315
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-LD6836CX4/16H,315
Package:
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
LD6836CX4/16H,315
Description:
Enable Fixed LD6836 PMIC 4-XFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 16162
Step5Bar-code shipping tag
LD6836CX4/16H,315
  • Package / Case
    4-XFBGA, WLCSP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    LD6836
  • Current - Supply (Max)
    250μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.16V @ 300mA
  • PSRR
    55dB (1kHz)