  • LD6805K/15HX
LD6805K/15HX
advertisement
Manufacturer No:
LD6805K/15HX
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-LD6805K/15HX
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
LD6805K/15HX
Description:
Enable Fixed 0.635mm LD6805 PMIC 4-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 13128
Step5Bar-code shipping tag
LD6805K/15HX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Transient Voltage
  • Current - Quiescent (Iq)
    35μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA
  • PSRR
    75dB (1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.635mm