  • LD3985J28R
LD3985J28R
advertisement
Manufacturer No:
LD3985J28R
HK JDW NO:
761-LD3985J28R
Package:
5-WFBGA, FCBGA
Datasheet:
LD3985J28R
Description:
Enable Fixed LD3985 PMIC 5 5-WFBGA, FCBGA
Quantity:
In Stock : 4580
Step5Bar-code shipping tag
LD3985J28R
  • Package / Case
    5-WFBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LD3985
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    250μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    300mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V