  • LD39150PT25-R
LD39150PT25-R
advertisement
Manufacturer No:
LD39150PT25-R
HK JDW NO:
761-LD39150PT25-R
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
LD39150PT25-R
Description:
Fixed LD39150 PMIC 4 TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Quantity:
In Stock : 9947
Step5Bar-code shipping tag
LD39150PT25-R
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LD39150
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 1.5A
  • PSRR
    65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Reference Voltage
    1.22V
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Bias Current
    1mA
  • Height Seated (Max)
    2.63mm