  • LD39020ADTPU18R
LD39020ADTPU18R
advertisement
Manufacturer No:
LD39020ADTPU18R
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD39020ADTPU18R
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
LD39020ADTPU18R
Description:
Enable Fixed 0.65mm LD39020 PMIC 4-XDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 331
Step5Bar-code shipping tag
LD39020ADTPU18R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LD39020
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    40μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Soft Start
  • Current - Quiescent (Iq)
    40μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)