  • LD1084D2M18R
LD1084D2M18R
advertisement
Manufacturer No:
LD1084D2M18R
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD1084D2M18R
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
LD1084D2M18R
Description:
Fixed 2.54mm LD1084 PMIC 3 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 10445
Step5Bar-code shipping tag
LD1084D2M18R
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LD1084
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    5A
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.4V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 5A
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.25V
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Input Bias Current
    5mA
  • Height Seated (Max)
    4.6mm