  • LD101A472KAB2A
LD101A472KAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD101A472KAB2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LD101A472KAB2A
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
LD101A472KAB2A
Description:
LD 4700pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LD101A472KAB2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.27mm
  • Thickness (Max)
    0.050 1.27mm
  • Thickness
    1.27mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LD
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%