  • LD08CC272KAB1A
LD08CC272KAB1A
advertisement
Manufacturer No:
LD08CC272KAB1A
HK JDW NO:
66-LD08CC272KAB1A
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
LD08CC272KAB1A
Description:
LD 2700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LD08CC272KAB1A
    Select All
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.03mm
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
    1808
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.03mm
  • Length
    4.57mm
  • Thickness (Max)
    0.080 2.03mm
  • Thickness
    2.032mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    99 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C