  • LD06SC102KAB1A
LD06SC102KAB1A
advertisement
Manufacturer No:
LD06SC102KAB1A
HK JDW NO:
66-LD06SC102KAB1A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
LD06SC102KAB1A
Description:
LD 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LD06SC102KAB1A
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Voltage
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Height
    1.52mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.060 1.52mm
  • Thickness
    1.524mm