  • LD055C101KAB2A
LD055C101KAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD055C101KAB2A
HK JDW NO:
66-LD055C101KAB2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
LD 100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LD055C101KAB2A
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LD
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm