  • LD02YC822KAB2A
LD02YC822KAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD02YC822KAB2A
HK JDW NO:
66-LD02YC822KAB2A
Package:
Datasheet:
LD02YC822KAB2A
Description:
LD02(16V,C) 8.2nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
LD02YC822KAB2A
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    1mm
  • Width
    500μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    LD02(16V,C)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    8.2nF
  • Voltage - Rated DC
    16V