  • LD02YC331JAB2A
LD02YC331JAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD02YC331JAB2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LD02YC331JAB2A
Package:
Datasheet:
Description:
LD02(16V,C) 330pF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
LD02YC331JAB2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LD02(16V,C)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    1mm