  • LCW012T07SDY
LCW012T07SDY
advertisement
Manufacturer No:
LCW012T07SDY
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-LCW012T07SDY
Package:
Datasheet:
LCW012T07SDY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCW012T07SDY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~120°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LCW
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating (Amps)
    100mA AC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Mechanical Life
    10,000 Cycles
  • Operating Force
    70gf
  • Overtravel
    0.025 (0.6mm)
  • Differential Travel
    0.047 (1.2mm)
  • Pretravel
    0.244 (6.2mm)
  • Operating Position
    0.345 (8.8mm)