  • LCE18A-E3/54
LCE18A-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
LCE18A-E3/54
HK JDW NO:
884-LCE18A-E3/54
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
LCE18A-E3/54
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCE18A-E3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    LCE*
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    29.2V
  • Clamping Voltage
    29.2V
  • Peak Pulse Current
    51A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Max Surge Current
    51A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    20V