  • LC4512B-5FT256I
LC4512B-5FT256I
advertisement
Manufacturer No:
LC4512B-5FT256I
HK JDW NO:
477-LC4512B-5FT256I
Package:
256-LBGA
Datasheet:
LC4512B-5FT256I
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4512 256 Pin 2.5V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4512B-5FT256I Overview
Currently, there are 512 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.The product is contained in a 256-LBGA package.In this case, there are 208 I/Os programmed.Terminations of devices are set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 2.5V is used as the power supply for this device.It is a part of family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.It operates with the operating temperature of -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.Surface Mountshould be used for mounting the chip.It is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000B series.256pins are programmed on the chip.When using this device, YEScan also be found.The LC4512can be used to identify its related parts.High efficiency requires a voltage supply of [0].In general, it is recommended to store data in [0].The electronic part is mounted by Surface Mount.There are 256 pins on the device.With a maximum supply voltage of [0], it operates.A minimum supply voltage of 2.3V is required for it to operate.The maximal frequency should be lower than 227.27MHz.Input signals are detected by 4dedicated inputs.In order to form a fundamental building block, there are 32 logic elements or cells.
LC4512B-5FT256I Features
256-LBGA package
208 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
256 pins
LC4512B-5FT256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4512B-5FT256I CPLDs applications.
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • DDC INTERFACE
  • DMA control
  • Power up sequencing
  • Dedicated input registers
  • Digital multiplexers
  • Interface bridging
  • Multiple Clock Source Selection
  • I2C BUS INTERFACE
  • Custom shift registers
Step5Bar-code shipping tag
LC4512B-5FT256I
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4512
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    14mA
  • Number of I/O
    208
  • Nominal Supply Current
    14mA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    32
  • Max Frequency
    227.27MHz
  • Number of Macro Cells
    512
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V