  • LBM2016T100J
LBM2016T100J
advertisement
Manufacturer No:
LBM2016T100J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LBM2016T100J
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
LBM2016T100J
Description:
Quantity:
In Stock : 6089
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LBM2016T100J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0806 (2016 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    LB, M Type
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.8mm
  • Current Rating
    215mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2016
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm
  • Max DC Current
    215mA
  • Frequency - Self Resonant
    27MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Q Factor
    25
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    215mA
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm